Jak pozbyć się kamienia nazębnego?

Kamień nazębny to bardzo częsty problem u ludzi w różnym wieku. Istnieją jednak sposoby, aby zapobiec jego powstawaniu. Jak powstaje kamień nazębny? W jaki sposób możemy się go pozbyć? Poniżej poznacie kilka sposobów.

Każdy z nas marzy o zdrowych i estetycznie wyglądających zębach. Niestety bardzo często dochodzi do ich zadbania. Wynika to między innymi z nieodpowiedniej higieny lub ze strachu przed pójściem do stomatologa. Jednym z problemów jest powstający kamień nazębny. Jest to płytka bakteryjna, która gromadzi się i twardnieje na szkliwie naszych zębów, najczęściej w okolicach dziąseł. Charakteryzuje się żółtym kolorem. Wygląda to bardzo nieestetycznie, poza tym negatywnie wpływa na zdrowie naszych zębów.

Zwalczanie kamienia nazębnego zależy od tego, jaki stopień on osiągnął. Niekiedy wystarczające są domowe sposoby oraz odpowiednia higiena jamy ustnej. W innych przypadkach możemy udać się na zabieg stomatologiczny, który pomoże nam pozbyć się kamienia na zębach. Warto o to zadbać, ponieważ duża ilość zgromadzonego kamienia może powodować różne stany zapalne oraz infekcje.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego?

Powody powstawania kamienia nazębnego mogą być bardzo różne. Najczęściej jednak wynika to z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej oraz z niewłaściwej diety. Nieprawidłowe lub zbyt rzadkie mycie zębów, brak nitkowania przestrzeni między zębami, palenie papierosów, picie dużej ilości kawy – to wszystko może powodować gromadzenie się kamienia nazębnego. Bardzo ważne są również regularne wizyty u stomatologa. Im wcześniej dowiemy się o gromadzącym kamieniu, tym łatwiej będziemy mogli się go pozbyć.

Stomatolog Nowy Dwór Mazowiecki – Centrum Medyczne Sowia Wola – sprawdź więcej

Jak zapobiec powstawaniu kamienia?

Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego dbajmy o stan naszych zębów codziennie. Regularne i dokładne czyszczenie jamy ustnej po każdym posiłku to jeden z najważniejszych kroków. Używajmy przy tym dopasowanej szczoteczki (najlepiej elektrycznej), właściwych past, a także nici dentystycznych oraz wykałaczek. Gromadzenie kamienia nazębnego może być ograniczone także przez spożywanie surowych warzyw oraz owoców. Minerały oraz witaminy są niezbędne do utrzymania odpowiedniego zdrowia naszych zębów oraz dziąseł. Ważna jest również dieta bogata w wapń. Właściwa higiena oraz dieta może zapobiec niszczeniu tkanki nazębnej.

Jak pozbyć się kamienia nazębnego?

Kamień nazębny można usunąć różnymi sposobami zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i w domu. W ostatnim czasie coraz częściej stosuje się metodę usuwania kamienia ultradźwiękami, które powodują odrywanie się kamienia od zębów. Zabieg jest bezbolesny. Można użyć to tego również specjalnych laserów, które w bardzo krótkim czasie pozwalają pozbyć się kamienia.

Możemy także zastosować domowe sposoby jeśli kamień nie jest zbyt duży. W tym celu stosuje się różnego rodzaju płyny do płukania ust. Ciekawym rozwiązaniem może być również stosowanie węgla aktywnego, który wybiela oraz doskonale czyści zęby, poza tym zapobiega chorobom jamy ustnej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *