Poszukiwanie powiązań tam, gdzie nikt inny ich nie widzi

Wbrew popularnemu mitowi, kreatywność nie jest świetną super-umiejętnością, z jaką trzeba się urodzić. Kreatywne myślenie można wyszkolić oraz opanować, natomiast edukacja w tym kierunku zaczyna się już od najmniejszych lat, gdy wybieramy dla dziecka pierwsze zabawki.

Nie znaczy to jednakże, iż wcześniejszy brak kształcenia w duchu nowoczesnego, twórczego myślenia, dyskwalifikuje – na kreatywność nigdy nie jest zbyt późno!

Kreatywność to przede wszystkim umiejętność łączenia elementów, tematów i motywów, jakie początkowo w żaden sposób się ze sobą nie wiążą.. Szukanie rozmaitych smaczków oraz niewidocznych połączeń spowoduje, iż przyzwyczaimy się do większego, bardziej złożonego myślenia, co z kolei przełoży się na inwencję twórczą.

Zwiedzać miejsca, jakie uwalniają kreatywność

Muzea, wystawy, ekspozycje sztuki to doskonałe bazy do kreatywności, lecz teorię najczęściej należałoby sprawdzać w praktyce – więc doskonałym wyjściem będzie odwiedzanie miejsc, jakie pozwolą na interakcję, zabawę oraz prowadzenie doświadczeń. Takimi przyczółkami kreatywnego myślenia są interaktywne centra nauki, kultury czy chociażby historii. Nie tylko pozwolą one rozwijać horyzonty oraz przyswajać wiedzę w nowoczesny, prosty sposób, lecz także dają szansę się wykazać!

Chłonąć dzieła pomysłowych ludzi

Umiejętność kreatywnego myślenia to także zbieranie jak największej ilości inspiracji oraz wiedzy! Nie ważna jednakże przy tym zapomnieć o ocenie oraz analizie tego, co konsumujemy. Po obejrzeniu filmu należałoby zastanowić się, co się w nim podobało, oraz co nie. Identycznie z książką, jaką najlepiej rozdzielić na części pierwsze oraz zbadać, jakie wątki przypadły do gustu, natomiast jakie nudziły. To samo tyczy się potraw, muzyki lub sportu, należałoby też formułować opinię popartą argumentami – nic tak nie ćwiczy kreatywności, jak próba wyjaśnienia samemu sobie, czemu zupa jest pyszna!

Tworzyć

Pisać, śpiewać, składać modele – jednym zdaniem: odnaleźć twórcze zainteresowania. Nie można w pełni zrozumieć czym jest kreatywne myślenie, gdy wyłącznie się je obserwuje. Praktyka jest najdoskonalszym rozwiązaniem dla opanowania twórczej iskry, chociażby gdy na starcie może wykazać się skomplikowana oraz demotywująca. Nie można spodziewać się jednakże, iż szybko osiągnie się poziom mistrzowski. Stephen King nie od razu stał się doskonałym autorem, i Fryderyk Chopin także nie wymyślił „Etiudy Rewolucyjnej” już po tym, jak zasiadł do fortepianu.

Dać sobie czas

Inteligencja nie polega na strzelaniu pomysłami, hasłami reklamowymi oraz ciekawymi tekstami jak z karabinu maszynowego. Jest to mechanizm, wymaga skupienia, stosownego rozeznania w temacie, zainspirowania się. Czasem do wspaniałych rzeczy dochodzi się przez długi mechanizm kreatywnego myślenia, a czasem to po prostu kwestia olśnienia. Jedno oraz drugie jest dobre, lecz polegać można jedynie na tym pierwszym.

Więcej informacji

https://dekolo.pl/Materiały dla osób kreatywnych znajdziesz na stronie Dekolo.pl – sklep internetowy z przedmiotami do DIY i nie tylko

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *